Przy planowaniu trawnika pamiętajmy o tym, iż jest to element ogrodu silnie lubiący słoneczko więc nie planujmy lub nie nastawiajmy się na super efekt w miejscach zacienionych pomimo iż istnieją na rynku mieszanki trawnikowe do miejsc zacienionych. Podstawowym elementem każdego trawnika jest grunt min 10-15 cm miąższości żyznej ziemi. Trawa lepiej rośnie na gruntach przepuszczalnych niż na gruntach ciężkich spoistych tam zachodzi potrzeba rozluźnienia ziemi poprzez piaskowanie. Jeżeli mamy też wysoki poziom wód gruntowych czy problem z wodami zastoiskowymi opadowymi dobrym pomysłem jest zdrenowanie podłoża i jeśli mamy gdzie tą wodę odprowadzić lub możemy ją magazynować w podziemnym zbiorniku np kryty i szczelny zbiornik na szambo z systemem przepompowywania wody na zewnątrz w przypadku przepełnienia np za pomocą pompy zanurzalnej z włącznikiem pływakowym. Możemy również wodę ta wykorzystać do podlewania roślin w rabatach, donicach, na tarasie czy do mycia samochodu lub kostki itp. Jeżeli mamy gleby mało zasobne ubogie w składniki pokarmowe zasilamy grunt ziemią kompostową czarnoziemem lub torfem odkwaszonym, możemy również nawieźć gotowego podłoża wywrotką pamiętajmy jednak aby nie była to ziemia z wykopu jeżeli płacimy niech będzie to dobre podłoże bez chwastów gruzu czy szkieł. Nie może być zbyt piaszczyste czy też gliniaste po ściśnięciu takiej ziemi w ręku ma pozostać kula jednak pod wpływem dotknięcia ma się rozsypać tak możemy sprawdzić jakość podłoża jeżeli chodzi o jego spoistość.
Oczywiście to nie wszystko prawidłowe podłoże pod trawniki powinno cechować też kwasowość gleby w przedziale lekko kwaśnym do obojętnego 5-6.5 ph sprawdzimy to łatwo za pomocą phmetru i płynu helliga. Jeżeli mamy już wybrane podłoże przygotowujemy grunt rodzimy odchwaszczamy, usuwamy śmieci , gruz kamienie itp wyrównujemy podłoże i możemy nawozić zakupioną ziemię. Idealnie jest aby ziemia ta miała czas na to aby osiadła pod wpływem deszczu, wtedy taką ziemię wyrównujemy jeszcze raz odchwaszczamy np za pomocą herbicydów lub ręcznie. W tym momencie jest dobry czas na założenie automatycznego systemu podlewania o którym napiszę innym razem. Za pomocą grabi lub wertykulatora zruszamy wierzchnią warstwę gleby i możemy zacząć nawozić przedsiewnie np Azofoską lub Florovitem w ilości ok 3 kg/100 m2. I w tym momencie decydujemy czy kładziemy trawnik z rolki czy siew. Jeżeli siew to przygotowujemy mieszankę trawnikową do siewu. I tutaj zaczyna się problem jaką wybrać. Jeżeli mamy czas na pielęgnację trawnika i miejsce jest optymalne proponuję mieszanki trawnikowe lepszej jakości w zależności od zadania jakie będzie spełniał trawnik polecam nasiona traw Barenbrug drogie ale bardzo dobre i tak
mieszanka trawnik ekskluzywny – będzie spełniał rolę czysto dekoracyjną piękna soczysta zieleń nisko koszona mięciutka daje wspaniały efekt trawnika jak u królowej angielskiej. Niestety wadą jest cena nasion oraz b długi czas wstępnej pielęgnacji niektóre nasiona w mieszance kiełkują dopiero po 60 dniach od posiania a i tak ich wielkość jest niewielka więc nie są zbyt widoczne. Taki trawnik w pierwszej fazie wzrostu należy otoczyć szczególną opieką nie można dopuścić do przesuszenia wrażliwych siewek jak również do ich zalania. Bardzo ważne jest tzw pierwsze koszenie musi być bezwzględnie wykonane po wschodach traw w momencie kiedy pierwsze źdzbła trawy najczęściej życicy – rajgras angielski- osiągnie wysokość ok 8-10 cm wtedy b ostrym nożem kosiarki skracamy o 30 % do ok 5-6 cm nie więcej. Trawnik ten nie jest odporny na wydeptywanie ma pełnić funkcję stricte ozdobną.
mieszanka trawnik sportowy – pełni rolę trawnika użytkowego, odpornego na deptanie, okres pielęgnacji tej intensywnej w czasie wschodów jak również okresie powschodowym jest również dosyć długi trwa ok 5-6 m-cy. Jednakże jest to trawnik o zwiększonej odporności na wydeptywanie oraz pełni funkcję trawnika ozdobnego.
mieszanka trawnik uniwersalny – pełni rolę trawnika przydomowego o wszechstronnych cechach użytkowych dość odporny na wydeptywanie a jednocześnie nie wymagający tak dużych i intensywnych starań i zabiegów pielęgnacyjnych. Polecany do większości ogrodów przydomowych.
mieszanka na tereny suche – ze względu na skład gatunkowo-odmianowy polecana na tereny o mniejszej zasobności w wodę na tereny okresowo podlegające suszy.
mieszanka na tereny zacienione – mieszanka trawnikowa przeznaczona na tereny o mniejszym nasłonecznieniu, pod okapy drzew czy północne lub zachodnie wystawy. Trawnik ten dość długo wschodzi wymaga rzadszego i niższego koszenia, podlewania i nawożenia. Tworzy ładną gęstą darń w miejscach zacienionych.
Jeżeli wybraliśmy już mieszankę trawnikową przystępujemy do wysiewu. Najlepiej jest to robić za pomocą siewnika obrotowego nie polecam rzędowego wychodzą pasy. Nasiona dzielimy na pół mieszamy ręką- sedymentacja nasion- i rozsiewamy siewnikiem na krzyż w bezwietrzną pogodę. następnie nasiona przegrabiamy lekko grabiami metalowymi i wałujemy lekkim wałem. Następnie uruchamiamy nawadnianie lub zraszacz drobno kropelkowe i podlewamy delikatnie aby nie wypłukać z gleby nasion traw. Podlewanie w fezie wschodów prowadzimy często ale krótko nawet kilka razy dziennie po kilka minut. w późniejszej fazie zmniejszamy częstotliwość a zwiększamy czas podlewania tak aby docelowo podlewać 1-2 razy w tygodniu dużymi dawkami wody. trawnik dojrzały najlepiej podlewać jest rano przed wschodem słońca. Ale o podlewaniu później.
Kosimy trawnik po wschodach wtedy gdy pierwsze źdźbła osiągana wys ok 10 cm następnie obniżamy wys koszenia do ok 4-5 cm w zależności od typu trawnika trawniki sportowe kosimy na wys 3-3.5 cm a w cieniu 6 cm. Powtarzalność koszenia optymalnie raz w tygodniu trawnik ekskluzywny 2 razy w tygodniu trawnik w cieniu możemy kosić raz na dwa tygodnie.
Nawożenie pogłowne wykonujemy raz w miesiącu nawozami posypowymi np Florovit do trawników dobry tani nawóz w ilości 1 kg/40 m2, możemy wykonać nawożenie nawozami długo działającymi typu Ossmoccote jednak według mnie nie ma to większego sensu ze względu na cenę nawozu oraz to, iż nawóz otoczkowany może być łatwo zbierany przez kosiarki spalinowe podczas koszenia i zbierania trawy pod ciśnioniowo do kosza.
Oczywiście pielęgnacja trawnika to nie tylk podlewanie, nawożenie i koszenie ale również zabiegi pielęgnacyjne dodatkowe jak wałoanie po zimie wertykulacja czy areacja trawnika stosowanie herbicydów, nawożenie dolistne, zwalczanie kretów, pędraków itp .
o tym napiszę później
i jak mówią w pewnej firmie sposób na udany trawnik kosić, podlewać i nawozić i tak przez kolejne 100 lat
lub
założyć trawnik z rolki.