schodki-na-taras-drewniany-800x6001Wybór tarasu z drewna jako takiego nie jest sprawa prostą musimy zadać sobie pytanie do czego będzie nam służył taki taras.Zasadniczo już na etapie projektowania domu możemy wybrać technologię wykonania tarasu. Tarasy z płytek ceramicznych są oprócz łatwego utrzymania w czystości dość niepraktyczne i kłopotliwe w długim czasie użytkowania. W moim wieloletnim doświadczeniu zawodowym nie widziałem tarasu z płytek ceramicznych wykonanych poprawnie po latach widać pęknięcia na płytkach odstające fugi, odpadające płytki pod wpływem mrozu. Prawdopodobnie wynika to ze złej technologi solidności wykonania i złego dobory materiałów.

Ponadto płytki są śliskie pod wpływem deszczu oraz zimne. Nie jestem fachowcem od budowy tarasów z płytek czy z kamienia lubię drewno i na tym materiale się skoncentruję. Drewno czy rodzime czy krajowe ma wiele zalet i kilka wad o których postaram się opowiedzieć. Przede wszystkim drewno jest materiałem naturalnym i ciepłym w dotyku nie schładza się tak szybko i nie nagrzewa. Pasuje prawie do wszystkich stylów architektonicznych budowanych domów od rustykalnego poprzez domy z drewna na metalu i szkle kończywszy. Zaletą drewna jest również jego plastyczność możliwość dowolnego kształtowania i barwienia. Jeżeli dokonujemy wyboru rodzaju drewna do budowy tarasu musimy mieć świadomość o zaletach i wadach poszczególnych jego rodzajów.

DREWNO IGLASTE

ZALETY

  • ładny jasny kolor z widocznym usłojeniem drewna
  • niska cena zakupu
  • ładnie wybarwia się na wszystkie dostępne kolory bejc i lakierobejc
  • dostępne na rynku szczególnie impregnowane ciśnieniowo
  • łatwa obróbka

WADY

  • dość niska wytrzymałość na działanie warunków atmosferycznych
  • trwałość tarasu oscyluje w granicach 12-16 lat w zależności od wybranego gatunku
  • sęki i zadry
  • żywiczenie w szczególności na eksponowanej południowej wystawie i ciemnym kolorze barwienia

DREWNO EGZOTYCZNE

ZALETY

  • ponadprzeciętna wytrzymałość na korozję biologiczną i warunki atmosferyczne ponad 50 lat
  • duża gęstość i wytrzymałość mechaniczna drewna
  • piękny kolor w zależności od gatunku drzewa
  • brak sęków zadr i żywicy
  • drewno egzotyczne ładnie się starzeje- patynuje

WADY

  • cena zakupu
  • ograniczona dostępność zakupu
  • ze względu na twardość drewna wymaga nawierceń i stosowania odpowiednich wkrętów nierdzewnych

Jeżeli już wybraliśmy gatunek drewna do budowy tarasu przejdę do technologi wykonania. Moim zdaniem najlepszą i sensowną technologia jest sposób tradycyjny opracowany przez nas i od wielu lat stosowany.

20140930_100102-800x600 Teren na którym będzie budowany taras korytujemy i nawozimy jeżeli jest taka potrzeba piaskiem lub pospółką zagęszczamy i pokrywamy tkaniną izolującą. Ja preferuję matę szkółkarską ponieważ nie pozwala chwastom przerastań przez taras a jednocześnie pozwala na swobodne przesiąkanie wód opadowych do gruntu jest również tania i posiada specjalistyczne szpilki do mocowania w gruncie, jest również wytrzymała na czynniki biotyczne. Po położeniu maty szkółkarskiej na wyrównany i zagęszczony teren przystępujemy do posadowienia bloczków betonowych na punktowych fundamentach, ja używam bloczków firmy Certus ze względu na doskonałą jakość i równe ścianki. Rozstaw bloczków planuję tak aby legary na nich położone były oddalone od siebie o 40 cm przy desce 21 mm, 45-48 cm przy desce 25 mm pomiędzy bloczkami wzdłużnie odstępy co 80 cm. za 2 -3dni po położeniu bloczków gdy beton stężeje przystępujemy do rozmieszczenia legarów.

schodki-na-taras-800x6001Są one układane prostopadle do ustalonego przebiegu desek i umieszczone na podkładkach EPDM, guma czy też polietylen ważne aby zdystansować legar od powierzchni bloczka po to by gromadzona woda i wilgoć jak najszybciej odparowały. Następnie legary są kołkowane do bloczków za pomocą kołków szybki montaż o śr. 10×150 mm i delikatnie piankowane na połączeniu bloczek – legar, przeciwdziała to późniejszemu skrzypieniu tarasu gdy zacznie drewno pracować wskutek zmiany wilgotności. Kolejnym etapem jest montaż desek egzotycznych dobrze jest zaolejować je przedtem gdyż po montażu nie będziemy mogli tego zrobić szczególnie dolnej powierzchni deski i wtedy deski te mają większą tendencję do łódkowania. Oczywiście deski egzotyczne należy montować z zachowaniem dsylatacji pomiędzy nimi o, 4-5 mm w zależności od wilgotności materiału. Wkręty zużyte do tego celu muszą być nierdzewne i utwardzane ponieważ drewno egzotyczne zawiera dużą ilość garbników które powodują korozję niezabezpieczonych antykorozyjnie elementów metalowych oraz ze względu na ogromne siły działające w kierunku wyrywania wkrętów z lagarów. Ja osobiście używam wkretów firmy Spax z łbem Torx 25 kolor brąz lub srebrny klasa A2 o wym 5×55 mm.

Wykończenie tarasu deską oblicówką i na koniec mycie tarasu i olejowanie specjalnym olejem do drewna egzotycznego np Beckersa, wystrzegam się olejów barwionych ponieważ zostawiają po kilku użyciach ścieralną warstwę i potem brzydko to wygląda.